Novým nemeckým prezidentom sa stal Joachim Gauck

18.03.2012 Celý región

Berlín 18. marca (TASR) - Novým nemeckým spolkovým prezidentom sa dnes v súlade s očakávaniami stal rodák z Rostocku Joachim Gauck (72). Niekdajší východonemecký aktivista za ľudské práva, bývalý pastor a neskôr šéf inštitúcie pre skúmanie archívov obávanej Stasi získal už v prvom kole volieb jasnú väčšinu 991 hlasov. O zvolenie prvého nestranníka v histórii krajiny za prezidenta sa postarali delegáti Spolkového zhromaždenia zo všetkých strán vládnej koalície (CDU/CSU a FDP), ale aj z radov opozičných sociálnych demokratov z SPD a zelených.


Novozvolený spolkový prezident sa následne poďakoval za vyjadrenú dôveru a pred delegátmi Spolkového zhromaždenia v súlade s platnou legislatívou potvrdil, že zvolenie akceptuje, čím sa aj oficiálne stal najvyšším ústavným činiteľom.
Už vo svojom prvom povolebnom vystúpení Joachim Gauck zdôraznil význam slobody a pripomenul z nej vyplývajúcu zodpovednosť. Osobitne si v tejto súvislosti zaspomínal na prvé slobodné voľby v bývalej Nemeckej demokratickej republike, na ktoré, ako formuloval, nikdy nezabudne. Súčasne podčiarkol, že sa postaví zoči-voči všetkým novým výzvam a akcentoval, že veľký význam má všetko, čo sa urobí i všetko, čo sa neurobí.
Za dlhoročnú antifašistickú aktivistku Beate Klarsfeldovú hlasovalo napokon 126 delegátov, čo predstavuje viac ako mohla nominovať opozičná strana Ľavica (Die Linke), ktorá ju na funkciu navrhla. To predstavuje aj pre ňu lichotivý výsledok. Za historika Olafa Roseho, ktorého napokon vyslala do boja o prezidentský palác ultrapravicová Národnodemokratická strana Nemecka (NPD) hlasovali traja delegáti.
Štyri odovzdané hlasy boli neplatné, 108 delegátov sa hlasovania zdržalo.
Nástupca odstúpivšieho Christiana Wulffa vo funkcii by ústavou predpísanú prísahu mal zložiť v piatok v Berlíne na spoločnom zasadaní oboch komôr nemeckého parlamentu - Spolkového snemu a Spolkovej rady.
V tejto súvislosti prinášame profil novozvolenej hlavy štátu.

Joachim Gauck sa narodil 24. januára 1940 v Rostocku. V 50. rokoch sa musel na niekoľko rokov zaobísť bez otca, niekdajšieho dôstojníka vojnového námorníctva, ktorého pod zámienkou vylákali na pracovisko v lodeniciach, postavili tajne pred súd a po vykonštruovanom obvinení zo špionáže a protisovietskej propagandy odsúdili na 2 x 25 rokov. Gauckov otec sa v roku 1955 vrátil zo sovietskeho pracovného tábora, avšak pre jeho rodinu zostal východonemecký režim nepriateľom.
Joachim Gauck tak vyštudoval teológiu a ako evanjelický pastor si získal kredit najskôr v radoch veriacich v Rostocku. V revolučných dňoch roku 1989 sa stal jedným z tribúnov hnutia -hovorcom Nového fóra v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR). Od roku 1990 bol poslancom posledného východonemeckého parlamentu. Po zvolení sa osobitného splnomocnenca pre skúmanie archívov Stasi odišiel na vlastnú žiadosť z pozície pastora a desať rokov života venoval odhaľovaniu zločinov v bývalej NDR. Následne pôsobil ako publicista, televízny moderátor a často vystupoval s prednáškami na rôznych akciách.
Po osobných skúsenostiach s dvoma diktatúrami predstavuje sloboda pre Gaucka mimoriadnu hodnotu. To naznačuje aj titul jeho nedávno vydanej publikácie - Freiheit, Verantwortung, Toleranz (Sloboda, zodpovednosť, tolerancia). Pôsobením na čele inštitúcie pre skúmanie archívov obávanej Stasi a odhaľovaním porušovania práva v niekdajšej NDR si však nezískal iba priaznivcov.
Po páde Berlínskeho múru došlo aj v Gauckovom osobnom živote k zásadnej zmene. V roku 1991 sa po viac ako troch desiatkach rokov rozišiel s manželkou a matkou svojich štyroch detí Gerhildou, s ktorou sa poznal ešte zo školských čias. Od roku 2000 je jeho životnou partnerkou novinárka Daniela Schadtová. Gauck sa však nerozviedol, čo v predvolebnom období viedli k diskusiám o tom, ako bude postupovať po možnom zvolení za prezidenta. Aktuálne informácie z Nemecka hovoria o tom, že sa Joachim Gauck nechystá na súčasnom stave nič zásadné meniť.

 

Vyberte región